odfrankowienie 6 kroków
Poradnik frankowicza

Rozważasz pozwanie banku, który dał Ci kredyt frankowy? Zastanawiasz się, co musisz zrobić, by odfrankowić umowę, i ile to zajmie? Jeśli tak, ten tekst powstał właśnie dla Ciebie!

Tak wygląda sytuacja, w jakiej się teraz znajdujesz

Masz kredyt w szwajcarskiej walucie. Z powodu nieprzewidywalnego skoku kursu franka w 2009 roku i w kolejnych Twoja rata kredytu stała się może nawet dwukrotnie wyższa niż wcześniej. To oczywiste, że sytuacja ta rujnuje Twoje finanse.

Co więcej, zgodnie z orzecznictwem licznych instytucji w Polsce i w Europie (w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej), doskonale zdajesz sobie sprawę, że to, w jakim znalazłeś się położeniu, jest winą banku. W umowie o kredyt stosował bowiem niedozwolone klauzule, z góry stawiając kredytobiorcę, czyli Ciebie, na przegranej pozycji.

Na szczęście prawo stoi po stronie frankowiczów. Dlatego możesz żądać odfrankowienia kredytu, tak by:

  • płacić niższe raty,
  • odzyskać zwrot z tytułu nadpłaconych rat.

Istnieje również możliwość unieważnienia kredytu. Każda z tych opcji jest dla Ciebie korzystna, bo dzięki temu powróci upragniona płynność finansowa!

Co możesz więc zrobić, aby jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze?

  • Po pierwsze: wstępnie oblicz, ile rat nadpłaciłeś, aby zorientować się, czy warto podejmować walkę. Z dużym prawdopodobieństwem to kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset tysięcy złotych. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, spokojnie, w wyliczeniach pomoże Ci prawnik.
  • Po drugie: poproś bank o zaświadczenie o kredycie, aby mieć czarno na białym, kiedy i w jakiej kwocie wypłacono Ci kredyt. Powinny się w nim także znaleźć terminy i wysokość rat oraz informacja o tym, na jakiej podstawie je wyliczano. (Można się domyślać, że według własnych tabel kursów, nie wg NBP).
  • Po trzecie: przygotuj wszystkie dokumenty, wraz z umową, załącznikami i aneksami, by pokazać je prawnikowi. Nie muszą to być oryginały. Wystarczą kopie.
  • Po czwarte: znajdź adwokata, który specjalizuje się w kredytach we frankach, bo to dobrze napisany pozew zwiększa Twoje szanse do maksimum przed sądem. To, że dany prawnik pomógł Twojemu znajomemu w sprawie rodzinnej, nie znaczy, że da sobie radę w Twojej. Adwokaci są jak lekarze: specjalizują się w danej dziedzinie i w niej osiągają sukcesy. Nie bez powodu. Znajdź więc odpowiedniego prawnika. Nie możesz sobie pozwolić na z góry przegraną sprawę. W grę w końcu wchodzi Twoja płynność finansowa.
  • Po piąte: ustal z adwokatem warunki współpracy, zanim napisze pozew. Czy płacisz z góry, czy w ratach, a może jedynie success fee?
  • Po szóste: przygotuj się na kilka rozpraw i proces, który potrwa 2-3 lata, a może i dłużej. Całą resztą zajmie się Twój adwokat. Spokojnie, będziesz w dobrych rękach.

Odfrankowienie kredytu: na sukces trzeba poczekać

Miej na uwadze, że bank może łatwo nie odpuścić. Zawsze ma prawo odwołać się od wyroku. Cały proces zajmie trochę czasu, zdecydowanie lata, nie miesiące. Ale im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej odzyskasz swoje pieniądze oraz płynność finansową. Gra jest więc warta świeczki. No to do dzieła!

Źródło zdjęcia: unsplash.com