pozew zbiorowy
Poradnik frankowicza

Masz kredyt we frankach? Rozważasz skrzyknięcie innych frankowiczów, by wspólnie procesować się z bankiem? Z tego tekstu dowiesz się, czy pozew zbiorowy w Waszym wypadku ma rację bytu.

Różnice w pozwach

Chcesz walczyć z bankiem o odzyskanie swoich pieniędzy? Nie wiesz jednak, które rozwiązanie wydaje się lepsze: pozew indywidualny, a może zbiorowy? Nakreślmy zatem krótko i konkretnie różnice między nimi!

Przy pozwie indywidualnym sprawa wydaje się prosta. Idziesz do prawnika, ten pisze i składa pozew. Następnie bierzesz udział w rozprawach sądowych. O wszystkim, co się dzieje, dowiadujesz się więc z pierwszej ręki.

Pozew zbiorowy wygląda zupełnie inaczej. Musi go złożyć przynajmniej 10 osób. Naturalnie powinni być to klienci tego samego banku, w których umowach znalazły się identyczne zapisy naruszające prawo – klauzule abuzywne. Grupa taka musi wyznaczyć swojego reprezentanta, który będzie wypowiadał się w imieniu innych.

Plus takiego pozwu to niższe koszty, bowiem rozkładają się na wszystkich członków grupy. I to by było na tyle zalet…

Pozew zbiorowy: trudności

Później niestety zaczynają się schody. Sąd musi ocenić, czy postępowanie grupowe znajduje w Waszej sytuacji zastosowanie. Należy zatem dopuścić możliwość, że może nie wyrazić na nie zgody.

Potem wymiar sprawiedliwości musi ustalić skład grupy, która wysuwa roszczenia. Suma summarum formalności prawne w polskich sądach mogą zająć bardzo dużo czasu, na tyle dużo, że przy pozwie indywidualnym dawno by już było po sprawie!

„Rzeczpospolita” we wrześniu 2019 roku przytoczyła sytuację frankowiczów, których rozprawa ruszyła dopiero po 5 latach! Tyle bowiem zajęły wszelkie formalności… Niestety po tym wszystkim nie dostanie się nic na osłodę: lepiej nie liczyć, że proces potrwa krótko.

Od 2010 roku żaden z kredytobiorców we frankach nie odzyskał swoich pieniędzy po złożeniu pozwu zbiorowego, jak utrzymuje „Rzeczpospolita”. Nie zobaczył ich na swoim koncie. (Stan na 09.2019).  Rozprawy, apelacje – to wszystko jest dalej w toku.

Czas to nie jedyny problem. Co więcej, gdy już dojdzie do etapu rozprawy, w trakcie może okazać się, że każdy inaczej rozumie ewentualną ugodę. I co wtedy?

Podsumowując: od 10 lat Polacy mogą składać pozwy zbiorowe. Mimo upływu lat sądy nadal nie są do tego organizacyjnie przygotowane. Jeśli więc masz kredyt we frankach, pozew zbiorowy nie jest wcale dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Źródło zdjęcia: unsplash.com