mieszkanie z kredytem - sprzedaż
Poradnik frankowicza

Masz już dość wysokich rat i zadłużenia wobec banku, które zdaje się w ogóle nie maleć. Dlatego zastanawiasz się nad sprzedażą mieszkania, na które zaciągnąłeś kredyt we frankach szwajcarskich. Sprawdź, jak to zrobić i czy w ogóle to się opłaca!

Czy znasz wszystkie możliwe opcje?

Chcesz się uwolnić od ciężaru kredytu frankowego? Rozważasz najlepsze wyjście z sytuacji? Oto, co możesz zrobić:

·      poprosić bank o przewalutowanie kredytu,

·      odfrankowić lub unieważnić kredyt na drodze sądowej,

·      sprzedać mieszkanie.

Zastanawiasz się nad trzecim wyjściem – sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce!

Jak sprzedać mieszkanie?

Załóżmy, że masz już kupca na swoje mieszkanie lub dom. Uczciwie poinformuj go, że choć jesteś jego formalnym właścicielem, jest to lokum z hipoteką. 

Dlatego następnie daj znać swojemu kredytodawcy o zamiarze sprzedaży mieszkania. Bank da Ci wówczas zaświadczenie, ile jeszcze kredytu zostało do spłacenia.

O ile wartość ta okaże się niższa niż mieszkania, to część pieniędzy dostanie bank, część Ty. Ujmując to obrazowo: powiedzmy, że wartość lokum wynosi 500 tys. Tobie zostało jeszcze do spłaty bankowi 400 tys. Oznacza to, że 400 tys. wędruje ze strony kupującego do banku, 100 tys. do Twojej kieszeni. Sprzedajesz mieszkanie. Robisz porządek w księgach wieczystych. Pozbywasz się kłopotu.

Teoretycznie kupujący może również przejąć na zasadzie cesji Twój kredyt, ale z racji tego, że jest to kredyt walutowy, który dla Ciebie samego stanowi duży problem, nie ma co liczyć na takie rozwiązanie.

Możesz także uwolnić sprzedawane mieszkanie od hipoteki i przenieść ją na inne, które posiadasz. Ale to nadal nie rozwiązuje Twojego kłopotu z kredytem frankowym. A to przecież było Twoim zamiarem.

Co jeśli nie sprzedaż mieszkania?

Co jednak, gdy wskutek szybującego kursu CHF Twój dług wobec banku przekracza wartość nieruchomości? Wtedy niestety sprzedaż mieszkania nie wydaje się najlepszym sposobem na pozbycie się kredytu frankowego. Ba, to najgorsze rozwiązanie z możliwych! Co więc można zrobić?

Pozostają Ci jeszcze dwa pozostałe wyjścia. Przewalutowanie kredytu prawdopodobnie da Ci większy spokój, bo będziesz go już płacił w złotówkach, ale nadal Twój ogromny dług pozostanie. Aby stał się niższy, kredyt należy odfrankowić. Możesz również zdecydować się na jego unieważnienie. Tylko wtedy naprawdę uwolnisz się od kredytu we frankach! 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, ile pieniędzy masz szansę odzyskać od banku i o ile obniżą się Twoje raty.

Źródło zdjęcia: unsplash.com