szwajcarskie bank narodowy, frankowicze
Poradnik frankowicza

Masz kredyt we frankach, a na jego wysokość, a także oprocentowanie, ma wpływ Szwajcarski Bank Narodowy. Czy istnieje szansa, że bank podejmie takie kroki, które przy okazji okażą się korzystne dla Ciebie, jako kredytobiorcy?

Frank się umacnia

W kryzysowych latach, a takie mamy przed sobą, frank szwajcarski umacnia się względem innych walut. Powód? To waluta, która uznawana jest za tzw. bezpieczną przystań dla inwestorów. Na niej zawsze można polegać. Z oczywistych powodów frankowicze nie podzielają tej opinii. Dla nich mocny CHF oznacza wyższe raty.

Wskutek panującej pandemii i fatalnej sytuacji gospodarczej będącej jej następstwem, kurs franka poszybował nawet do 4,35 zł. Obecnie wynosi 4,17 zł. Frankowicze nie mogą także liczyć na obniżenie stóp procentowych przez NBP, tak jak ci, co mają kredyt w złotówkach. Cała nadzieja w SBN.

Co może zrobić SBN?

Szwajcarski Bank Narodowy w pierwszym kwartale bieżącego roku dużymi nakładami finansowymi starał się utrzymać kurs franka w ryzach. Ten wysiłek był porównywalny do tego, jaki został podjęty na początku 2015 roku. Dziś o tzw. czarnym czwartku frankowiczom nikt przypominać nie musi. Co ważne, w interesie samych Szwajcarów nie leży wysoki kurs franka, bo nie ma wtedy mowy o konkurencyjności szwajcarskiego eksportu. Niestety, ale teraz polski złoty traci…

Waluta walutą, a jak wygląda sytuacja ze stopami procentowymi, które ustala SBN? Nic nie wskazuje na to, by bank je obniżył, a to by w jakimś stopniu pomogło frankowiczom. Szwajcarski Państwowy Sekretariat ds. Ekonomicznych prognozuje, że ich poziom nie zmieni się ani w tym, ani w kolejnym roku. Znikąd nadziei.

Weź sprawy w swoje ręce!

Nie warto liczyć na zewnętrzne instytucje, nasza władza, tu w Polsce, też obiecywała wiele. Ale tak naprawdę frankowicze, tacy jak Ty, zostali pozostawieni sami sobie. Dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wybrać się do prawnika, aby przeanalizował umowę z bankiem. Tylko droga sądowa pozwoli Ci odzyskać Twoje pieniądze!

Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Porozmawiaj z nami. Twierdzisz, że to zajmie wiele czasu? Tak, ale on i tak upłynie, a Ty z każdą kolejną spłacaną ratą tracisz. Obawiasz się kosztów? Spokojnie, płatności rozłożymy na raty lub znajdziemy inne rozwiązanie. Walcz, prawo jest po Twojej stronie! Im szybciej zaczniesz, tym więcej odzyskasz! Działaj teraz, zanim Twoje roszczenia się przedawnią.

Źródło zdjęcia: unsplash.com