UOKiK, kary, banki
Ciekawostki

Banki wiedzą doskonale, że znalazły się na przegranej pozycji. Ich sytuacja będzie coraz gorsza, nie tylko za sprawą frankowiczów. Niższe stopy procentowe zarządzone przez NBP to niższe zyski, dlatego banki szukają dodatkowych opcji zarobku. Niestety pod czujnym okiem UOKiK takie rzeczy jak niżej opisane nie przejdą…

Niedozwolone klauzule

Jesień upłynęła pod hasłem kolejnych kar nałożonych przez UOKiK na banki. Tylko 3 z nich – BNP Paribas, Millennium i Santander Bank – mają zapłacić łącznie 60 mln kary, poinformował polsatnews.pl. Chodzi o zasady ustalania kursów walut, na podstawie których wyliczane są raty kredytowe.

Uznano je za niejasne i subiektywne. „Zasady ustalania zobowiązań finansowych muszą być uczciwe, przejrzyste i weryfikowalne przez konsumentów” – powiedział prezes UOKiK. Co ważne, banki mają obowiązek po uprawomocnieniu się decyzji poinformować swoich klientów, że kwestie zakwestionowane w umowach nie są wiążące, czyli należy uznać, że ich… nie było.

Wkrótce z karą mogą się również spotkać kolejne instytucje finansowe: Raiffeisen Bank International AG, PKO BP, BPH, Pekao SA, bo UOKiK prowadzi właśnie postępowania w ich sprawie.

Kosztowne zaświadczenia

Kredytobiorcy (jacykolwiek), którzy potrzebują zaświadczenia o kredycie, mają problem. Natury finansowej. Np. Deutsche Bank Polska pobiera bardzo wysokie za niego opłaty. Co ciekawe, ta rośnie z każdym kolejnym rokiem… Za 15 lat płacenia kredytu bank życzył sobie od kredytobiorców 1600 zł. A przecież zazwyczaj potrzebne jest więcej niż jedno zaświadczenie, co znacząco zwiększa łączne koszty.

Frankowicze zaś płacili nawet 2000 zł za pojedyncze zaświadczenie! A bez niego nie mogą iść do sądu, bo to na jego podstawie mogą żądać zwrotu nadpłaconych rat (odfrankowienie) czy unieważnienia umowy. Dlatego i to zagranie spotkało się z nałożeniem kary przez urząd.

*

To nie pierwszy raz, kiedy UOKiK nałożył karę na banki z portfelem frankowym. Obok niedozwolonych klauzul w umowach banki np. nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR. Wcześniej kary od urzędu otrzymali m.in. Deutsche Bank Polska, mBank i Getin Noble Bank, PKO BP, ING Bank Śląski, BPH, BNP Paribas Bank, Credit Agricole, Raiffeisen.

Źródło zdjęcia: unsplash.com