raty kredyt frankowy
Poradnik frankowicza

Dotychczas zaprzestanie płacenia rat przed zapadnięciem wyroku nie było brane pod uwagę. A to dlatego, że mogło to oznaczać spotkanie z komornikiem. A jednak okazuje się, że można coś z tym fantem zrobić. I to za pomocą sądu!

Co zrobić, by nie płacić rat do wyroku sądu?

Wystarczy złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie powództwa. Można to zrobić podczas toczącej się już sprawy, a nawet jeszcze przed złożeniem pozwu.

Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, by po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu złożyć pozew przed wyznaczonym terminem, sąd da na to maksymalnie 14 dni!

Gra jest warta świeczki, bo sąd może wstrzymać obowiązek wpłacania rat do momentu wyroku. A to oznacza dla Ciebie nawet kilka lat oszczędności i mniej stresów. Warto dodać, że sąd zakaże bankowi wypowiedzenia umowy do czasu zakończenia rozprawy.

Wniosek kosztuje 100 zł. Wymiar sprawiedliwości ma obowiązek zapoznać się z nim niezwłocznie. Po wydaniu decyzji przez sąd zaczyna ona od razu wchodzić w życie.

Na jakiej podstawie można zaprzestać płacenia rat?

Istnieją 2 przesłanki, według których można zabezpieczyć powództwo.

Pierwsza: uprawdopodabniasz roszczenie w swojej sprawie sądowej. A jej przedmiotem jest unieważnienie kredytu. Bo po co masz dalej płacić raty, jak po wygraniu rozprawy uzna się, że kredyt tak jakby nie istniał?

Jeśli tak się stanie i zapadnie korzystny dla Ciebie wyrok, to w praktyce będzie oznaczać, że pożyczki nie było. Obie strony oddadzą sobie wzajemne świadczenia – Ty to, co dostałeś od banku, a on Tobie to, co do niego wpłaciłeś, spłacając raty.

Druga możliwość polega na wykazaniu interesu prawnego w udzielaniu zabezpieczenia. To pojęcie szeroko rozumiane, niemniej jednak w przypadku frankowiczów chodzi mniej więcej o to, co poniżej:

W Twoim interesie jest zaprzestanie dalszej realizacji umowy z bankiem. Co więcej, nie chcesz zalegać z ratami, aby do Twoich drzwi nie zapukał komornik. Gdy nie będziesz musiał płacić rat, nie będzie mieć problemów z wierzycielami. Proste. I to są właśnie powody, dla których możesz złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Spotkaj się z nami!

Źródło zdjęcia: unsplash.com