kryzys ekonomiczny
Poradnik frankowicza

Nastał kryzys. Kurs franka ponownie poszybował. Twoja sytuacja, jako frankowicza, jest coraz gorsza. Co możesz zrobić, aby ponownie płacić niższe raty i zmniejszyć swoje zadłużenie?

Jak wygląda kurs franka w ostatnim czasie?

Frank szwajcarski to waluta, która umacnia się w kryzysowych czasach. Jeszcze przed nadejściem pandemii kurs CHF oscylował wokół 4 złotych. W styczniu bieżącego roku znajdował się poniżej tej kwoty, teraz wyraźnie wzrósł. Obecnie za franka płacimy 4,16 zł. Nie ma się co łudzić, że kurs helweckiej waluty znacząco spadnie.

Warto jednak zadać sobie pytanie:

Dlaczego w ogóle frank rośnie w trakcie kryzysu?

We franka chętnie inwestują inwestorzy. To jedna z ważniejszych walut na świecie, uchodząca za bezpieczną. Nic dziwnego, że podczas kryzysu ekonomicznego w 2008 roku zwrócono się właśnie ku frankowi. A ten, na zasadzie prawa popytu i podaży, umocnił się. Wtedy też po raz pierwszy wszyscy kredytobiorcy we frankach przeżyli rozczarowanie. Nie spodziewali się, że ich kredyt stanie się dla nich taką pętlą na szyi.

Kredytobiorcy tracą, kiedy inwestorzy kierują oczy na franki. Tak wygląda sieć wzajemnych powiązań.

Skoro mamy do czynienia z kryzysem największym od czasu wojny, nic nie zapowiada, by sytuacja frankowiczów miała się polepszyć. Raty rosną, zadłużenie nie maleje. Co robić z tym fantem?

Co robić, by uwolnić się od niepożądanych konsekwencji kredytu frankowego?

Możesz skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, by przez 3 miesiące nie płacić rat. Niestety później przyjdzie Ci za to zapłacić wyższą cenę. Banki swoje muszą przecież zarobić.

Dlatego najlepiej jest wejść na drogę sądową i wytoczyć swojemu kredytodawcy proces. To jedyna możliwość, jeśli chcesz odzyskać płynność finansową i godność. Dzięki odfrankowieniu umowy Twoje raty i dług zmaleją, odzyskasz również pieniądze z tytułu nadpłaconych rat. Jeśli zaś zdecydujesz się na unieważnienie umowy, po prostu razem z bankiem zwrócicie sobie wzajemne świadczenia.

Skontaktuj się z prawnikiem, pokaż mu swoją umowę kredytową i aneksy do niej. Dzięki temu dowiesz się, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Źródło zdjęcia: unsplash.com