odfrankowienie umowy
Poradnik frankowicza

Masz kredyt we frankach i zastanawiasz się, co możesz z nim zrobić, aby uratować swoją sytuację finansową? Zapewne słyszałeś o dwóch drogach walki z bankiem: jedna doprowadza do unieważnienia umowy, druga do odfrankowienia. Co to ostatnie oznacza w praktyce? O tym dowiesz się z tego wpisu.

Na czym polega odfrankowienie umowy? [Teoria]

W teorii odfrankowienie oznacza usunięcie z umowy klauzul abuzywnych, przez co zmieniają jej charakter.

Czym one są? To zapisy niezgodne z prawem. W przypadku umów o kredyt we frankach chodzi zazwyczaj o klauzule indeksacyjne.

Kolejna definicja? Już tłumaczymy. Te klauzule z kolei odnoszą się do sposobu ustalania kursu franka dla wypłaty kredytu i spłaty rat. Banki w umowach z frankowiczami stosowały bowiem przelicznik wg własnych, znanych tylko sobie tabel kursu. W związku z tym kredytobiorca nigdy nie miał pewności, jaka będzie wysokość jego kolejnej wpłaty. Ciężar zmiany kursu CHF banki całkowicie przerzucały na kredytobiorców. Takie jednostronne zapisy w umowie to clue klauzul niedozwolonych.

Słowem: bank od początku działał na niekorzyść frankowiczów.

Ważne! Jedynie kredyty indeksowane mogą zostać odfrankowione. Finalnie to jednak frankowicz może zdecydować, czy wybiera odfrankowienie lub unieważnienie umowy. Wyrok TSUE z października 2019 roku potwierdził, że ma taką możliwość. Dlatego należy zdecydować się na korzystniejszą dla siebie wersję. Która to? O to warto zapytać prawnika, który starannie przeanalizuje umowę i dokona wyliczeń.

Co zyskujesz? Jakie są skutki odfrankowienia kredytu?

W praktyce, gdy sąd wyda decyzję o usunięciu klauzul abuzywnych z umowy, ta dalej obowiązuje. Uznaje się jednak, że kredyt od samego początku powinien być zaciągnięty w złotówkach. Zatem automatycznie staje się złotówkowy, ale z zachowaniem niskiego oprocentowania, charakterystycznego dla kursu franka. To dobra wiadomość!

W związku z tym bank zwraca frankowiczowi wszystkie nadpłaty, jakich dokonał, płacąc raty. A te podskoczyły przecież dwukrotnie wskutek umocnienia się szwajcarskiej waluty! Pieniędzy bank ma do zwrotu naprawdę wiele. Ale to nie jedyna korzyść dla frankowiczów. Poza odzyskaniem żywej gotówki i dzięki obniżeniu salda kredytu Twoje przyszłe raty zmaleją. Jest o co walczyć, dlatego skontaktuj się z prawnikiem już dziś i dowiedz się, ile Twoich pieniędzy może Ci oddać bank.

Źródło zdjęcia: unsplash.com