Poradnik frankowicza

Na unieważnienie umowy z bankiem mogą liczyć ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt denominowany. Choć możliwe jest to także przy kredycie indeksowanym. Na czym polega unieważnienie takiej umowy?

Unieważnienie kredytu: jak to wygląda w praktyce

Zdarza się tak, że po usunięciu z umowy klauzul abuzywnych przestaje mieć ona rację bytu. Nie może ostać się w obrocie prawnym.

Nieważna umowa oznacza więc jedno: przyjmujemy, że po prostu jej nie było. Tabula rasa. Tak, uznaje się, że nie obowiązywała od samego początku, od momentu jej podpisania.

Jakie są tego skutki? Teoretycznie zwracasz bankowi to, co od niego otrzymałeś, biorąc kredyt. Mowa jest o tej konkretnej kwocie, bez żadnych odsetek i prowizji. Bank zaś oddaje Ci to, co do niego wpłaciłeś. Brzmi pięknie? Niestety istnieje jedno „ale”… Kredytodawca może wysunąć żądanie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. SN jest za tym, RPO zdecydowanie się temu sprzeciwia. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do sędziego w Twojej sprawie.

Może się bowiem zdarzyć tak, że sąd, biorąc pod uwagę zasady współżycia społecznego, nie uwzględni przedawnienia roszczenia kredytodawcy. Ale nawet jeśli sąd je uzna, bank zawsze może odwoływać się od decyzji. Dlatego na szybkie zakończenie sprawy nie ma co liczyć.

Można jednak zrobić wszystko, aby zwiększyć swoje szanse w procesie. A podstawą do tego jest dobrze napisany pozew i reprezentacja przez adwokata, który ma doświadczenie w tej konkretnej dziedzinie.

Konsekwencje unieważnienia umowy kredytowej we frankach

Umowa zostaje unieważniona. Co dalej? Jeśli z kalkulacji wynikło, że nadal jesteś winny bankowi jakieś pieniądze, możesz zostać zobowiązany do natychmiastowej spłaty.

Dlatego, o ile nie masz pewności, że do chwili obecnej zapłaciłeś bankowi więcej niż wynosi wartość kupionej nieruchomości, na którą się zakredytowałeś, rozważ drugą możliwość: odfrankowienie umowy.

Obie te wersje pozwolą Ci jednak odzyskać Twoje pieniądze, a co za tym idzie, nie tylko płynność finansową, ale i godność.

Dowiedz się, czy unieważnienie umowy kredytowej we frankach to rozwiązanie dla Ciebie – umów się z naszym prawnikiem!

Źródło zdjęcia: unsplash.com