frank szwajcarski
Ciekawostki

Choć dla frankowiczów helwecka waluta wydaje się przeklęta, to jedna z ważniejszych na świecie. Dlaczego uznaje się ją za bezpieczną? (Czego niestety nie mieli okazji doświadczyć kredytobiorcy). I jak wyglądała pokrótce jej historia?

Frank to stabilna waluta

Szwajcarska waluta (CHF) uchodzi za bezpieczną przystań dla inwestorów, to jedna z podstawowych walut wymienialnych świata. Stawia się ją w jednym rzędzie obok euro, dolara, funta i jena.

Gdy na świecie pojawia się kryzys, oczy majętnych zwracają się właśnie ku niej. To dlatego, na zasadzie prawa popytu i podaży, frank urósł w 2008 roku, rozpoczynając niesłabnącą gehennę frankowiczów.

A kiedy na początku 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy postanowił uwolnić kurs franka, ten przez chwilę przeskoczył nawet poziom 5 złotych. Frankowicze na długo zapamiętali ten dzień jako czarny czwartek.

Frank szwajcarski – historia

Choć korzenie franka szwajcarskiego sięgają XVIII wieku, to oficjalnie wprowadzono go w 1850 roku. Był równy jednemu frankowi francuskiemu, od którego to wziął swoją nazwę.

Zastąpił wówczas rozmaite lokalne waluty emitowane przez różne podmioty. Dziś za politykę monetarną w Szwajcarii odpowiada Szwajcarski Bank Narodowy, to on ustala zatem jego kurs.

Jeszcze przed II wojną światową frank był powiązany ze srebrem i złotem. Mimo że już nie jest, nadal waluta ta pozostaje bezpieczna i stabilna, tak jak sama Szwajcaria.

Wielki kryzys był jedynym momentem w dziejach, kiedy frank się zdewaluował. Ta historia już się nie powtórzyła.

Po wojnie kurs franka powiązany był z amerykańską walutą oraz złotem. Konstytucja kraju gwarantowała aż do 2000 roku pokrycie w kruszcu aż 40% wyemitowanych franków. Do 1967 roku monety o nominałach od 1/2 do 5 franków były wykonane ze srebra.

Co ciekawe, ze względu na fakt, że Szwajcaria to państwo wielojęzyczne, helwecką walutę nazywa się inaczej w każdej części kraju.

Od kiedy we Francji w obiegu jest euro, frank nie kojarzy się już z tym państwem, ale właśnie ze Szwajcarią.

*

Masz kredyt we frankach szwajcarskich? Możemy Cię wesprzeć w rozwiązaniu Twojego problemu!

Źródło zdjęcia: unsplash.com