oprocentowanie, kredyty frankowe
Poradnik frankowicza

Czy coś wskazuje, by sytuacja frankowiczów w najbliższym czasie uległa poprawie? Niestety nic.

Od czego zależy kurs franka?

Teoretycznie każda rata kredytu pomniejsza nasz dług. W związku z tym płacone odsetki również maleją, a wraz z nimi kolejne raty. Ta zasada nie znajduje jednak zastosowania w przypadku kredytów frankowych. Dlaczego?

Są one uzależnione od kursu CHF, który jest przecież zmienny. To cecha immanentna walut. Niestety ostatnio stale rośnie i nic nie wskazuje, by frank kiedykolwiek wrócił do poziomu z 2008 roku. To wtedy bowiem najchętniej zaciągano kredyty w tej walucie – wynosiła mniej niż 2 zł.

Frank umacnia się za każdym razem, gdy sytuacja na rynku staje się niepewna. Obecny rok obfitował w całe ich mnóstwo, począwszy od Brexitu, napięcia na linii Iran-USA, skończywszy na globalnej katastrofie: pandemii COVID-19 i jej skutkach gospodarczych.

Frank rośnie, a wraz z nim raty

Z końcem 2019 roku odsetki w kredytach frankowych urosły aż o 29% – donosiły media. To nie była dobra wiadomość. Od tego czasu upłynęło pół roku i nie jest niestety lepiej.

Wpływ na to, poza rosnącym kursem CHF, miał także wzrost LIBOR, według którego to wskaźnika oprocentowane są kredyty we frankach. Z tak wysokim oprocentowaniem ostatnio mieliśmy do czynienia na początku 2015 roku, kiedy kurs helweckiej waluty skoczył powyżej 5 zł. Dzień ten frankowicze zapamiętali jako tzw. czarny czwartek.

Dziś rata kredytu we frankach jest nawet o kilkaset złotych wyższa niż ledwie 2 lata temu, gdy frank oscylował wokół 3,5 zł. Obecnie jego kurs wynosi 4,17 zł.

Co robić?

To sytuacja, której frankowiczom nikt nie zazdrości. Na domiar złego rozpoczął się kryzys ekonomiczny, a praca stała się niepewna. To sprawia, że kredytobiorcy szukają rozwiązań już teraz. Ich efekty zobaczą jednak dopiero po latach…

Ale warto zacząć działać, czas i tak upłynie. Jeśli masz kredyt we frankach, możesz wnieść pozew i czekać na termin rozprawy. Kosztami się nie przejmuj, wielu prawników pobiera opłatę dopiero po wygranej sprawie. Sąd również może Cię zwolnić z opłat, jeśli Twoja sytuacja finansowa maluje się nieciekawie.

Źródło zdjęcia: unsplash.com