procesy frankowiczów - czemu tak długo?
Poradnik frankowicza

Obecnie szacuje się, że w przypadku kredytobiorców we frankach całe postępowanie sądowe może potrwać 3-4 lata. Długo? No cóż, jedna rozprawa to często jedynie półgodzinna wizyta w sądzie. Z czego jednak wynika tak długie prowadzenie sprawy? Powodów jest kilka.

4 główne powody, dla których procesy trwają tak długo

Po pierwsze – brakuje kadr, nie chodzi o sędziów, ale o pracowników administracyjnych. Stawki w sądownictwie nie są niestety satysfakcjonujące.

Po drugie – częste zmiany przepisów, trzeba wszak nad nimi nadążać, zapoznać się z nimi. To powoduje chaos, a w chaosie trudno o szybkie i efektywne działanie.

Po trzecie – sądy zapoznają się niemal ze wszystkimi wnioskami dowodowymi, nawet tymi, które nie mają znaczenia w sprawie. To mocno poboczne wątki, np. nie prowadzące wcale do uznania, czy umowa o kredyt hipoteczny była zgodna z obowiązującym prawiem lub nie. Sądy, zdaniem adwokatów, powinny być więc bardziej selektywne, ale nie są, bo boją się, że ich selektywność stanie się motywem przewodnim apelacji.

Po czwarte – na opinię biegłego (eksperta w dziedzinie, np. finansów) czeka się nawet rok! A to dlatego, że otrzymują oni śmiesznie niskie stawki. Tak jest, gdy ekspertowi płaci się 30 zł za godzinę… Przy unieważnieniu umowy jest znacznie prościej, jeśli walczysz o jej odfrankowienie – tu biegły będzie nieodzowny, wszak trzeba będzie wyliczyć wysokość nowych rat.

To wszystko razem sprawia, że rozwleczony czas postępowania jest korzystny dla banków. Dlaczego? Te są zadowolone tak długo, jak długo obracają Twoimi pieniędzmi. Dlatego to w ich interesie leży, by sprawy przeciągać. A zanim do nich dojdzie, by uczynić wszystko, aby frankowiczów zniechęcić na wszelkie rozmaite sposoby do składania pozwów

Kilka wskazówek przed rozprawą

Sądy sądami, prawo prawem, ale również Ty sam, jako frankowicz, możesz zrobić kilka rzeczy, aby rozprawa przebiegła sprawniej. Warto dobrze przygotować się przed nią. Przyda się znajomość podstawowych pojęć, zapisów w Twojej umowie z bankiem, rozumienie np. indeksacji, abuzywności itd. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszego FAQ!

Źródło zdjęcia: unsplash.com