Masz kredyt we frankach szwajcarskich, a kurs tej waluty spędza Ci sen z powiek? Najchętniej zaprzestałbyś opłacania rat już teraz, w tej chwili? Dowiedz się, czy jest to możliwe!
Liczne instytucje są po Twojej stronie
Trybunał Sprawiedliwości UE w październikowym orzeczeniu w sprawie kredytów frankowych wyraził się jasno: prawo stoi po stronie frankowiczów. Niestety nie oznacza to wcale, że automatycznie możesz przestać płacić raty swojego kredytu. Musisz jeszcze wykazać przed sądem, że w Twojej umowie z bankiem zawarto klauzule abuzywne, które podważają jej ważność.
Nie tylko TSUE, także Komisja Europejska i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażają pogląd, że skoro zapisy w umowie były niedozwolone, to nie powinna ona obowiązywać. Jest ona zatem nieważna, więc dlaczego miałbyś dalej płacić kredyt?
Wstrzymać się z ratami? Jest jedno, a nawet kilka „ale”…
Niestety weź też pod uwagę, że jednak pożyczyłeś pieniądze od banku, korzystasz z nich, na co dowodem jest Twoje mieszkanie. Dlatego, mimo słusznych poniekąd poglądów wspomnianych instytucji, nie zalecamy wstrzymywania się z płaceniem rat przed zapadnięciem wyroku w sądzie. Nie chcesz chyba ściągnąć na siebie windykacji? To może znacznie utrudnić procesowanie się z bankiem. On nie grał czysto, ale Ty powinieneś.
Co więcej, dopóki prawnik nie zanalizuje Twojej umowy, nie wiadomo, czy można ją anulować, czy odfrankowić. A może okaże się, że nie można Twojego kredytu kwestionować i wcale pozwanie banku nie wchodzi w grę? Nie każdy kredyt frankowy to pewna wygrana. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczyło umów o kredyt hipoteczny indeksowany we frankach szwajcarskich, a przecież tych kredytów było kilka rodzajów.
Zaufaj wiedzy ekspertów
Każda sprawa jest indywidualna, każdy bank zawierał przecież inną umowę. Klauzule abuzywne stosowane przez niektóre z nich znalazły się już jakiś czas temu pod lupą UOKiK-u i na nie można powoływać się podczas pisania pozwu i procesu. Niewykluczone, że sąd weźmie pod uwagę rejestr postanowień niedozwolonych prowadzonych przez UOKiK i pozwoli na zaprzestanie płacenia rat jeszcze przed wyrokiem. Ale to tylko gdybanie. Nie ma pewności. W grę wchodzi jeszcze złożenie wniosku o zabezpieczenie powództwa. Nie zawsze to się udaje, ale warto spróbować!
Czy można zatem przestać płacić raty we frankach przed wyrokiem? Nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie. Jesteśmy dalecy od hurraoptymistycznych zapewnień, że spokojnie możesz przestać płacić raty, zanim zapadnie wyrok. Jedno możemy Ci obiecać na pewno: zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by Ci pomóc przed sądem, a by Cię dodatkowo nie obciążać, rozłożymy płatności za nasze usługi na raty.