frankowicze, statystyki, wygrane
Ciekawostki

Stowarzyszenie SBB (Stop Bankowemu Bezprawiu) od 2016 roku, czyli od początku, kiedy usłyszano pierwszy wyrok w sprawie frankowiczów, prowadzi ciekawe statystyki. Chcemy się dzisiaj nimi podzielić.

Frankowicze wygrywali od początku…

Mowa w tych statystykach o liczbie wygranych i przegranych spraw. Trzeba przyznać, że w pierwszym kwartale 2016 roku ani jeden kredytobiorca nie wygrał z bankiem. Potem to zaczęło się zmieniać. Suma summarum przez kolejne lata, aż do 2019 roku, w każdym roku oczywiście jacyś frankowicze wygrywali, ale nadal większość orzeczeń zapadała na korzyść banków.

Wyrok TSUE, który całkowicie odmienił sytuację konsumentów, zapadł w ostatnim kwartale 2019 roku. Co ciekawe, to jednak już w drugim i trzecim kwartale liczba wygranych spraw przez kredytobiorców przewyższała te pozytywnie zakończone przez banki! Jak to możliwe? Tyle się mówi o efekcie TSUEnami, a może trend odwrócił się wcześniej? Sędziowie nabrali lepszego rozeznania, adwokaci doświadczenia i mieli lepsze know-how, by przygotować pozwy…

Jak by nie było, to jednak orzeczenie trybunału europejskiego przechyliło szalę na korzyść konsumentów. Wyroki przychylne frankowiczom zaczęły zapadać lawinowo. Co interesujące, choć rok 2021 dopiero się zaczął, już 11 spraw wygrali klienci banków. Brawo!

A jednak nie wszyscy wygrywają. Dlaczego?

Ostatnio mówi się o 95% wygranych przez kredytobiorców. I w związku z tym jedna rzecz może zastanawiać…

Nadal bowiem w statystykach, nie tylko tego stowarzyszenia, ale i różnych kancelarii, widnieją wygrane banków. Jak to możliwe, skoro dziś prawo już wyraźnie stoi po stronie konsumentów? Odpowiedź okazuje się banalnie prosta. Większość przegranych to sprawy przedsiębiorców, nie klientów indywidualnych. W pozwach powoływali się jednak na prawo konsumenckie, jest więc to przegranie sprawy już na starcie.

Dlatego właśnie nieraz podkreślałyśmy, że tak ważny jest właściwie napisany pozew. Odezwij się do nas, przygotujemy pozew, będziemy Cię reprezentować przed sądem, a Ty za kilka lat odzyskasz wreszcie święty spokój!

Statystyki spraw o odfrankowienie kredytów


Źródło zdjęcia: unsplash.com