Jak wynika z danych ujawnionych przez ZBP, obecnie jedynie 3,6% kredytobiorców, którzy nadal spłacają kredyty we frankach, jest z bankami na drodze sądowej. To naprawdę niewiele. Liczba ta jednak cały czas rośnie, zwłaszcza po orzeczeniu TSUE frankowicze nabrali wiatru w żagle.
Frankowiczu, walcz o swoje! Prawo jest po Twojej stronie
Liczne kancelarie prowadzące sprawy kredytobiorców we frankach przedstawiają niezwykle zadowalające wyniki. Votum podaje, że w obecnym roku wygrało już ich 88%, podczas gdy w 2019 było to 74%.
Również społeczność frankowiczów „Życie bez kredytu” przywołuje bardzo pomyślne statystyki – ostatnio 90% wygrywanych spraw.
Powodów tych licznych sukcesów jest wiele. Pierwszy to na pewno korzystne dla frankowiczów orzeczenie TSUE. Ale przecież nie tylko ta instytucja opowiedziała się za kredytobiorcami, także SN, UOKiK, RPO i Rzecznik Finansowy.
Ponadto spraw ciągle przybywa, sądy wiedzą już, z czym to się je. W końcu właściwie każda umowa o kredyt we frankach posiada klauzule abuzywne, które są podstawą do jej unieważnienia.
Media, nagłaśniając sytuacje frankowiczów, również robią swoje. Jedyne przykre jest to, że przy tak medialnej sprawie nie powstały żadne systemowe rozwiązania, które mogłyby realnie rozwiązać problemy kredytobiorców. Niestety, jak to mówią, umiesz liczyć, licz na siebie. I do tego Cię zachęcamy – weź sprawy we własne ręce!
Decydujesz się na pozew – co dalej?
Jakie masz opcje, wytaczając proces? Albo unieważnienie umowy (w każdym przypadku), albo jej odfrankowienie (przy kredycie indeksowanym do franka). Obie możliwości są satysfakcjonujące, ale unieważnienie umowy może zająć znacznie więcej czasu, bo sprawa może przejść nawet przez 3 osobne sądy. Dlatego, uprzedzając zdarzenia, nie ma się co martwić oddaleniem pozwu, kolejny sąd się tym zajmie, to wcale nie oznacza przegranej!
Znacznie prostszym rozwiązaniem wydaje się odfrankowienie umowy – chroni konsumenta, czyli Ciebie, i ogranicza liczbę procesów. Ale to nie o czas chodzi, bo on i tak upłynie, ale o końcową satysfakcję. Które z tych rozwiązań bardziej Ci się opłaca? Skontaktuj się z naszym prawnikiem, a on przeanalizuje Twoją umowę z bankiem i doradzi Ci, którą drogę obrać.